Takvimin Ortaya Çıkışı ve Takvim Çeşitleri

Takvim, zamanı belirli zaman dilimlerine ayıran bir çizelgedir. Bu zaman dilimleri hepimiz tarafından bilinen günler, haftalar, aylar, mevsimler ve yıllardır.


Babil kavimleri takvimin ilk kullanımını gerçekleştirmiştir. Bu takvimde bir ay iki dolunay vakti arasındaki zamandı ve 29,5 gün sürmekteydi. Mısırlılar ise Güneş yılını esas alan ilk takvimi yapmışlardı. Onları bu takvimi yapmaya iten Nil nehrinin taşma zamanlarını saptamak istemeleriydi. Çünkü bu durum tarım başta olmak üzere pek çok gelir kaynağına zarar vermekteydi.

Hem geçmiş hem de gelecek günler hakkında bir sistem üzerine kurulan Maya takvimi ise Mısırlıların yaptığından sonra gelmektedir. Onlar yılları sıralamaya sokmakta sıkıntı çekmişlerdi ve farklı bir yöntem benimsemişlerdi.

8. yüzyıla gelindiğinde günümüz modern takvimleri icat edilmeye başlandı. Jülyen takvim olarak bilinen modern takvimlerin ilk örneği Jül Sezar tarafından yaptırılmıştı.

Celali Takvimi ise Türklerin bir eseridir. Celaleddin Melikşah bu takvimi yaptırmıştır ve adını vermiştir. Güneş’i esas alan bir takvimdi ve yılbaşı ilkbaharın ilk gününe denk gelmekteydi.

Jülyen takvimde ise mart ayı yılbaşına denk gelmekteydi. Mali işlerde aksamalar yarattığından dolayı sonradan bu takvime Rumi takvim adı verildi.

Türklerin kullandığı en eski takvim ise on iki hayvanlı Türk takvimidir ve uzun seneler boyunca kullanılmıştır. Her bir aya karşılık bir hayvan denk gelmektedir ve göçebe hayatın izlerine rastlanılmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Copyright © TarihBilgileri.Net™ is a registered trademark.

Designed by Templateism. Hosted on Blogger Platform.